Derby track and field state qualifiers 2019 Andrew Kennedy

The nation’s largest state high school track and field meet will commence on Friday at Cessna Stadium in Wichita. Included below are the competition times (all approximate) and where they rank against the other 15 Class 6A state qualifiers based on regional results. Ranks have no ties to season or personal best marks.

GIRLS

100M: Aneesa Abdul-Hameed

Regional finish: 2nd, 12.23

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 7th

Preliminaries: 8:30a, Saturday morning

Finals: 12:45p, Saturday morning

 

200M: Aneesa Abdul-Hameed

Regional finish: 2nd, 28.12

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 14th

Preliminaries: 5:15p, Friday evening

Finals: 5:50p, Saturday evening

 

400M: Aneesa Abdul-Hameed

Regional finish: 59.19, 1st

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 5th

Preliminaries: 3:35p, Friday afternoon

Finals: 3:45p, Saturday afternoon

 

1600M: Vivian Kalb

Regional finish: 5:45.63, 1st

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 13rd

Preliminaries: N/A

Finals: 1:20p, Saturday afternoon

 

1600M: Ashlyn Struble

Regional finish: 5:49.82, 4th

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 16th

Preliminaries: N/A

Finals: 1:20p, Saturday afternoon

 

3200M: Vivian Kalb

Regional finish: 12:50.68, 1st

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 13th

Preliminaries: N/A

Finals: 7:40p, Friday night

 

300M hurdles: Chloe Igo

Regional finish: 49.37, 3rd

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 15th

Preliminaries: 4:20p, Friday afternoon

Finals: 4:25p, Saturday afternoon

 

4x100M relay: Serenity Jackson, Chloe Igo, Jada Hopson, Aneesa Abdul-Hameed

Regional finish: 50.80, 3rd

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 15th

Preliminaries: 2:55p, Friday afternoon

Finals: 3:00p, Saturday afternoon

 

4x800M relay: Ashlyn Struble, Vivian Kalb, Bridget McAdam, Abigail Monaghan

Regional finish: 10:49.78, 4th

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 16th

Preliminaries: N/A

Finals: 10:30a, Saturday afternoon

 

Discus: Kinley Fager

Regional finish: 111-4, 3rd

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 10th

Preliminaries: N/A 

Finals: 11:30a, Saturday morning 

 

Discus: Macie Ediger

Regional finish: 102-9, 4th

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 16th

Preliminaries: N/A

Finals: 11:30a, Saturday morning

 

Shot put: Kristen Aiyanyor

Regional finish: 33-3, 4th

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 16th

Preliminaries: N/A

Finals: 8:00a, Saturday morning

 

BOYS

100M: Migc Aiyanyor

Regional finish: 3rd, 10.85

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 5th

Preliminaries: 9:00a, Saturday morning

Finals: 1:05p, Saturday afternoon

 

110M hurdles: Andrew Kennedy

Regional finish: 4th, 15.25

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 9th

Preliminaries: 2:30p, Friday afternoon

Finals: 10:00a, Saturday morning

 

300M hurdles: Derion Hubbard

Regional finish: 1st, 41.63

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 6th

Preliminaries: 4:45p, Friday afternoon

Finals: 4:45p, Saturday afternoon

 

300M hurdles: Andrew Kennedy

Regional finish: 4th, 43.24

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 15th

Preliminaries: 4:45p, Friday afternoon

Finals: 4:45p, Saturday afternoon

 

4x100M relay: TBD, Corey Akins, Derion Hubbard, Migc Aiyanyor

Regional finish: 4th, 44.88

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 16th

Preliminaries: 3:15p, Friday afternoon

Finals: 3:20p, Saturday afternoon

 

Javelin: Connor Robinette

Regional finish: 1st, 156-08

Regional rank vs. other 6A qualifiers: 10th

Preliminaries: N/A

Finals: 6:30p, Friday night

0
0
0
0
0