2019 AVCTL-I football selections

1ST TEAM OFFENSE—

QB: Grant Adler, Derby

RB: Tre Washington, Derby; Caden Cox, Maize

WR: Preven Christon, Maize; Ty Garrett, Salina South

RB/WR: Lem Wash, Derby

TE: Jacob Karsak, Derby; Quinton Stewart, Salina Central

OL: Alex Conn, Derby; Kevin Washington, Derby; Levi Allen, Hutchinson; Houston Griffitts, Salina Central; Nate Harding, Maize

 

2ND TEAM OFFENSE—

QB: Camden Jurgensen, Maize; Jackson Kavanagh, Salina Central

RB: Brandt Cox, Salina South; Alec McCuan, Hutchinson

WR: Cavion Walker, Derby; Josh Edson, Newton; Logan Heigele, Salina Central; Peyton Maxwell, Newton

OL: Jonas Vickers, Derby; Brody Jones, Campus; Aiden Kendall, Newton; Shae Lefort, Salina South; Kobe Saunders, Salina Central

 

HONORABLE MENTION OFFENSE—

QB: Terran Galloway, Salina South; Ben Schmidt, Newton

WR: Reid Liston, Derby; Tanner Carter, Maize; Tate Rico, Campus

OL: Jake Eisenhauer, Salina Central; Jon Fan, Hutchinson

 

1ST TEAM DEFENSE—

DL: Tyler Dorsey, Derby; Kyle Haas, Maize

DE: Seth Smith, Derby; Keaton Robertson, Maize

LB: Jack Hileman, Derby; Jack Hawver, Hutchinson; Daelan McKnight, Salina Central; Kendall Norrod, Maize

DB: Terry Ginyard, Derby; Brecken Kooser, Derby; AJ Johnson, Salina South; Gage Prester, Salina Central

 

2ND TEAM DEFENSE—

DL: Talus Price, Salina Central; David Waymire, Hutchinson

DE: Quinton Stewart, Salina Central; Duwayne Villalpando, Maize

LB: Luke Stewart, Derby; Coleson Syring, Derby; Dehann Nelson, Newton; Carter Kirby, Salina South

DB: Tanner Knox, Derby; Henry Claassen, Newton; Andrew Hanlin, Maize; Dakota Hogan, Salina Central; Braelyn Jay, Campus

 

HONORABLE MENTION DEFENSE—

DL: Daniel Archer, Derby

DE: Jackson Bradley, Campus; Kenyon Forest, Newton

LB: Dylan Peterson, Hutchinson, Israel Torres, Salina Central; Carson Wheeler, Maize

DB: Kolyn Sauceda, Newton; Colby Bulleigh, Salina South

1ST TEAM SPECIAL TEAMS

P: Kam Xaysongkham, Salina South

K: Eric Rincon, Salina South; Cole Segraves, Maize

KR/PR: Preven Christon, Maize; Gage Prester, Salina Central

 

2ND TEAM SPECIAL TEAMS

P: Grant Adler, Derby

K: Xander Valdivia, Newton

KR/PR: Terry Ginyard, Derby

 

HONORABLE MENTION SPECIAL TEAMS

P: Camden Jurgensen, Maize; Dehann Nelson, Newton

 

COACH OF THE YEAR – Brandon Clark, Derby

OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR – Tre Washington, Derby

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR – Tyler Dorsey, Derby

0
0
0
0
0